Тошкент шаҳрида Инха университети ташкил этилди
Президентимизнинг 2014 йил 24 мартда “Тошкент шаҳрида Инха университетини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан 2014 йил ташкил этилган Тошкент шаҳридаги Инха университетида бу соҳа учун юқори малакали кадрлар тайёрланади.
Ушбу таълим муассасасида яратилган шароитлар халқаро талабларга тўла жавоб беради. Ўқув аудиториялари, лаборатория ва бошқа хоналар замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган. Университетда пойтахтимиздаги олий таълим муассасалари орасида энг катта дата-марказ (серверлар ва тармоқ ускуналари жойлаштирилган юқори технологияли майдон) фаолият кўрсатмоқда. Талабалар энг замонавий технологиялар, жумладан, Wi-Fiдан кенг фойдаланмоқда.
Дарслар халқаро муҳандислик аккредитацияси талабларига мувофиқ ишлаб чиқилган ўқув дастури бўйича инглиз тилида ўтилмоқда. Мамлакатимиз ўқитувчилари билан биргаликда Корея Республикасидан келган 10 нафар мутахассис талабаларга ахборот-коммуникация соҳаси асосларини ўргатмоқда. Ушбу соҳада фаолият кўрсатаётган етакчи компаниялар мутахассислари иштирокида амалий машғулотлар мунтазам ўтказилмоқда. Бу назария ва амалиётни ўзаро боғлаш, талабаларга эса IT саноатидаги энг сўнгги янгиликлардан хабардор бўлиш имконини бераётир.
Тошкент шаҳридаги Инха университетида ўқитишнинг ўзига хос хусусиятларидан бири шундаки, бу ерда талабаларнинг мустақил изланишига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг учун олий ўқув юртида замонавий технологиялар ва анъанавий адабиёт билан таъминланган ахборот-ресурс маркази ташкил этилган. Университетда жамоа бўлиб ишлаш йўлга қўйилган, яъни талабалар баҳс-мунозаралар ва тақдимотлар ўтказиладиган хоналарда гуруҳларга бўлиниб, мураккаб вазифаларга ечим топади. Сўнгра дарсларда тажрибали ўқитувчи раҳбарлигида билимларини мустаҳкамлайди.
Университетда дарслар фақат инглиз тилида олиб борилади. Бу Президентимизнинг айрим махсус фанларни чет тилларда ўқитиш кўзда тутилган «Чет тилларни ўрганиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори ҳаётга самарали татбиқ этилаётганидан бир намунадир.

Создан университет Инха в городе Ташкенте
Принято постановление Президента страны «О создании Университета Инха в городе Ташкенте» от 24 марта 2014 года.
Открытый в 2014 году по инициативе Президента Узбекистана Ислама Каримова, является одним из ведущих вузов в области подготовки профессионалов в сфере ИКТ и инжиниринга.
Действующие в этом образовательном учреждении условия полностью отвечают международным стандартам. Учебные аудитории, кабинеты, лаборатории оснащены современным оборудованием. В университете действует самый большой дата-центр (высокотехнологичная площадка, где размещены серверы и сетевое оборудование) среди высших образовательных учреждений столицы. Студенты пользуются самыми современными технологиями, в том числе Wi-Fi.
Преподавание осуществляется на английском языке по учебной программе, разработанной в соответствии с требованиями международной инженерной аккредитации. Наряду с отечественными преподавателями свыше 10 специалистов из Республики Корея обучают студентов основам информационно-коммуникационной сферы. Регулярно проводятся практические занятия с участием специалистов ведущих компаний в области ИКТ. Это позволяет обеспечивать тесную взаимосвязь теории и практики, а также помогает студентам быть в курсе последних событий в IT-индустрии.
Одним из отличительных особенностей обучения в университете Инха в Ташкенте является акцент на самообразование студентов. Для этого в вузе создан информационно-ресурсный центр, оснащенный современными технологиями и обеспеченный традиционной литературой. Приветствуется в стенах университета командная работа – в комнатах дебатов и презентаций ребята, разделившись на группы, решают самые сложные задачи, а затем уже на занятиях под руководством опытного преподавателя закрепляют свои знания.
Занятия в университете ведутся исключительно на английском языке. Это – один из примеров претворения в жизнь постановления Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы изучения иностранных языков», в котором было предусмотрено преподавание отдельных специальных предметов на иностранных языках.