“Хоразм Шакар” АЖ ҚК ишга туширилди
Шакар заводи (“Хоразм Чакар” АЖ ҚК) 1998 йилда Хоразм вилоятининг Ҳозарасп туманида қурилган ва ишга туширилган
Заводнинг дастлабки лойиҳавий қуввати йилига 43, 2 минг тонна ёки суткасига 360 тонна қанд лавлаги шакари ишлаб чиқаришни ташкил этар эди. 2001 йилда ўзимизда шакар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қарорига биноан шакарқамиш хом ашёсидан шакар ишлаб чиқаришга қарор қилинди. Ушбу мақсадларда бу заводга чет эл инвестициялари жалб қилинди, улар корхонанинг йил давомида узлуксиз фаолият кўрсатиш имконини берди. Қайта жиҳозлашнинг биринчи босқичида шакар заводининг қуввати олти ой давомида суткасига 700 тоннагача этказилди.
Маҳсулот таннархини пасайтириш мақсадида, 2007 йилда шакар солинадиган полипропилен қоплари ишлаб чиқариш цехи ишга туширилди. Кейинги қайта жиҳозлаш ва техник қайта қуроллантириш корхонанинг шакар ишлаб чиқариш қувватини 2014 йилга келиб 390 минг тоннага этказиш имконини берди. 2013 йилда шакар ишлаб чиқаришнинг ҳақиқий ҳажми 356, 5 минг тоннани ташкил этди. (ўсиш суръати 110, 3%). 2014 йил 1 ярим йилида 179, 4 минг тонна шакар ишлаб чиқарилган, 2013 йил шу даврига нисбатан ўсиш суръати 114, 5% ташкил қилди. Завод жойлашган қишлоқ ҳудудида 1400 дан ортиқ киши иш билан таъминланган.

В Хазараспском районе Хорезмской области построен и введен в эксплуатацию сахарный завод
Сахарный завод (СП АО «Хоразм Шакар») построен и введен в эксплуатацию в Хазараспском районе Хорезмской области
Первоначальная проектная мощность завода составляла 43,2 тыс.тн сахара в год из сахарной свеклы или 360 тонн в сутки. В 2001 году в целях расширения объёмов собственного производства сахара, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан было принято решение о производстве сахара из тростникового сахара-сырца. В этих целях на данный завод были вложены иностранные инвестиции, которые способствовали организации круглогодичной деятельности предприятия. На первом этапе реконструкции мощность сахарного завода в течение шести месяцев была доведена до 700 тн сахара в сутки.
В целях снижения себестоимости продукции в 2007 году был запущен цех по производству полипропиленовых мешков для упаковки сахара. Дальнейшая реконструкция и техническое перевооружение предприятия позволило к 2014 году довести мощности по производству сахара до 390 тыс.тн в год. В 2013 году фактически произведено сахара в объёме 356,5 тыс.тн. (темп роста 110,3%). За I полугодие 2014 года произведено 179,4 тыс.тн сахара, темп роста к соответствующему периоду 2013 года составил 114,5%. В сельской местности, где расположен завод, работой обеспечены более 1400 человек.