Мамлакатимизда миллий қадриятларимизни тиклаш, халқимизга хос бағрикенглик, ҳамжиҳатлик ва меҳр-оқибат каби юксак фазилатларни улуғлаш, аҳоли, айниқса, навқирон авлод онги ва қалбида ватанпарварлик туйғуларини юксалтириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бунда, биринчи навбатда, ўтганларни хотирлаш, уларнинг жасорат ва садоқатга йўғрилган ҳаёт йўлини ибрат мактаби сифатида улуғлашга алоҳида эътибор қаратилаётир. Бугунги тинч-осойишта ва обод турмушимизни таъминлашда фаол иштирок этган кексаларга ҳурмат-эҳтиром кўрсатилиб, ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда.
Президентимизнинг 2017 йил 4 апрелдаги "Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида"ги фармони ҳамда "Хотира ва қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори ижроси доирасида жойларда уруш қатнашчилари, хизмат бурчини ўташ чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар оилаларига моддий-маънавий ёрдам кўрсатилмоқда.
Фарғона вилоятида ҳам бу борада турли тадбирлар ўтказилаётир. Мустақиллик йилларида хизмат бурчини ўташ чоғида ҳалок бўлган ҳарбийларнинг жасорати давлатимиз томонидан муносиб тақдирланиб, халқимиз доимо ёд этмоқда.
Майор Зуҳриддин Ғуломов ўзига юклатилган ҳар қандай топшириқ ва вазифани шараф билан уддаларди. Умрининг охирига қадар юртимиз тинчлиги, халқимиз осойишталигини асраш йўлида сидқидилдан хизмат қилди. Энди 30 баҳорни қарши олган бувайдалик ўғлон Ватанимиз сарҳадлари ҳимояси йўлида азиз жонини фидо этди.
Хотира ва қадрлаш куни олдидан Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари кенг жамоатчилик вакиллари билан Зуҳриддин Ғуломов хонадонида бўлиб, оила аъзоларига совғалар топширди.
– Хизмат бурчини ўташ чоғида қаҳрамонларча ҳалок бўлган чегара қўшинлари офицери Зуҳриддин Ғуломов ўзидан унутилмас ном қолдириб кетди, – деди подполковник Р.Ражабов. – Ватанпарварлиги, оилапарварлиги билан ҳамкасбларига ўрнак эди. Сўнгги нафасигача ўз қасамёдига содиқ қолди, ҳақиқий чегарачи эканини исботлади.
Яқинда Чегара қўшинлари офицери, майор Зуҳриддин Ғуломовнинг жасорати давлатимиз томонидан муносиб тақдирланиб, “Жасорат” медали билан мукофотланди. Шунингдек, “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларига 25 йил”, “Ўзбекистон Республикаси МХХ Чегара қўшинларига 25 йил” эсдалик нишонлари билан тақдирланди. Ушбу мукофотлар унинг оила аъзоларига топширилди.
– Она учун жигарбандини тупроққа қўйишдан оғир мусибат йўқ, – дейди Муҳаррам Ғуломова. – Хизмат бурчини ўташ чоғида ҳалок бўлган ўғлим Зуҳриддинжоннинг номини абадийлаштириш, унинг жасоратини қадрлаш юзасидан давлатимиз томонидан амалга оширилаётган ишлар кўнглимга таскин беради. Хотира ва қадрлаш куни олдидан хонадонимизга келишгани менга куч-қувват бағишлайди.
Шу кунларда Бувайда туманидаги 12-умумтаълим мактаби ҳовлисига қаҳрамон чегарачи хотирасига бағишлаб ўрнатилган мемориал лавҳа пойи анвойи гулларга бурканмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Миллий хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари томонидан таълим масканида ташкил этилган хотира бурчагидаги маълумотлар, фотолавҳалар билан танишиш учун қишлоқ аҳли, Зуҳриддиннинг синфдошлари, устозлари, ёшлар, ҳарбий дўстлари мактабга тез-тез келиб туришади.
Мактабда бўлиб ўтган тадбирда Пошшопирим қишлоғида улғайган, Зуҳриддин Ғуломовнинг жасурлиги ва қаҳрамонлиги ҳақида сўз юритилди. Бундай тадбирлар аҳоли, айниқса, ёшлар қалбида Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат туйғуларини юксалтириш, миллий армиямиз сафларида хизмат қилишга қизиқишни оширишга хизмат қилади.

В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по возрождению национальных ценностей, возвеличиванию присущих нашему народу таких благородных качеств, как толерантность, единство, любовь и милосердие, повышению в сердцах и сознании населения, в частности, молодого поколения, чувства патриотизма. При этом, в первую очередь, особое внимание уделяется почитанию памяти погибших, воспитанию молодежи на примере их жизненного пути, ставшего образцом мужества и преданности. Представителям старшего поколения, активно участвовавшим в обеспечении нынешней мирной, спокойной и процветающей жизни, оказывается почтение и уважение, всесторонняя поддержка.
В рамках реализации Указа Президента нашей страны "О поощрении участников Второй мировой войны" и постановления "О мерах по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей" от 4 апреля 2017 года на местах оказывается материальная и моральная поддержка участникам войны и семьям военнослужащих, погибших при исполнении служебного долга.
В Ферганской области также проводятся различные мероприятия в данном направлении. Мужество военнослужащих, погибших в годы независимости при исполнении служебного долга, по достоинству отмечено государством и не забывается народом.
Майор Зухриддин Гуломов достойно выполнял возложенные на него задания и поручения. Он добросовестно служил во имя сохранения мира в нашей стране и спокойствия народа. Храбрый 30-летний военнослужащий из Бувайдинского района отдал свою жизнь во имя защиты границ нашей Родины.
В преддверии Дня памяти и почестей военнослужащие Пограничных войск СНБ вместе с представителями общественности побывали в доме Зухриддина Гуломова в селе Пошшопирим , вручили подарки членам его семьи.
– Офицер пограничных войск Зухриддин Гуломов, героически погибший при исполнении служебного долга, оставил после себя вечную память, – говорит подполковник Р.Раджабов. – Благодаря своему патриотизму и высокому профессионализму он служил примером для своих коллег и остался преданным присяге до последнего дня.
Мужество и героизм офицера пограничных войск майора Зухриддина Гуломова по достоинству оценены государством, он посмертно награжден медалью “Жасорат”. Кроме того, он был награжден памятными знаками “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларига 25 йил”, “Ўзбекистон Республикаси МХХ Чегара қўшинларига 25 йил”. Эти награды были вручены членам его семьи.
– Для любой матери смерть ребенка является самым тяжелым горем , – говорит Мухаррам Гуломова. – Меня утешает осознание того, что мой сын погиб во имя сохранения мирной жизни своего народа, а также осуществляемая государством работа по увековечению памяти моего сына Зухриддинжона, погибшего при исполнении служебного долга. Такое внимание и забота, оказываемые накануне Дня памяти и почестей, придают нам жизненных сил.
У мемориальной доски, установленной в память о герое-пограничнике на днях во дворе общеобразовательной школы №12 Бувайдинского района, всегда много цветов.
Односельчане, одноклассники, учителя Зухриддина, его сослуживцы и молодежь часто приходят в школу, чтобы ознакомиться с информацией, фотографиями в Уголке памяти, созданном Пограничными войсками Службы национальной безопасности Республики Узбекистан.
На состоявшемся в школе мероприятии речь шла о мужестве и героизме Зухриддина Гуломова, самоотверженности наших соотечественников, не жалеющих жизни во имя мира и спокойствия Родины, благодарной памяти народа.