Ўзбек кураши Осиё ўйинларида
Халқимизнинг миллий спорт тури – кураш 2018 йили Индонезиянинг Жакарта шаҳрида ўтказиладиган XVIII ёзги Осиё ўйинлари дастурига киритилди. Бу ҳақда Осиё олимпия кенгашининг Ашхобод шаҳрида ўтказилган навбатдаги Бош ассамблеясида эълон қилинди.
Осиё олимпия кенгаши томонидан ҳар тўрт йилда ташкил этиладиган ва қитъа олимпиадаси сифатида эътироф этилган ёзги Осиё ўйинлари нуфузи ва аҳамияти жиҳатидан Олимпия ўйинларидан кейинги муҳим мусобақадир. Унда қитъамизнинг деярли барча мамлакатларидан минглаб спортчилар иштирок этади. Шу боис мазкур ўйинлар дастуридан жаҳон миқёсида ўз ўрнига эга, барча қитъаларида ривожланиб бораётган спорт турлари жой олади.
Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида миллий анъаналаримизни қадрлаш ва рағбатлантириш, халқимизнинг дунё цивилизациясига қўшган ҳиссасини намойиш этишнинг муҳим омилларидан бири сифатида ўзбек кураши тобора равнақ топаётир.
Уч минг йиллик тарихга эга ўзбек кураши мустақиллик йилларида янги босқичга кўтарилди. Давлатимиз раҳбарининг 1999 йил 1 февралдаги “Халқаро Кураш ассоциациясини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги фармони миллий спортимиз ривожида муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда.
Бугун дунёнинг барча қитъаларида кураш кенг оммалашмоқда. Осиё, Европа, Панамерика, Африка ва Океания кураш конфедерациялари таркибига бирлашган юз йигирмадан ортиқ давлатда кураш бўйича жаҳон ва қитъа чемпионатлари, халқаро турнирлар юксак савияда ташкил этилаётир.
Инсонпарварлик ғояларини ўзида мужассам этган ўзбек кураши адолатли тартиб-қоидалари, чиройли усуллари билан жаҳон халқларининг ҳурматига сазовор бўлаётир.
Буларнинг бари ўзбек кураши умуминсоний қадрият сифатида Олимпия ўйинлари сафидан муносиб ўрин олишга ҳақли эканлигининг тасдиғидир. Курашнинг XVIII ёзги Осиё ўйинлари дастурига киритилиши бу йўналишда қўйилган залворли қадам бўлди.
– Бугун Кураш халқаро ассоциацияси ва ушбу спорт турининг ихлосмандлари учун тарихий кун, – деди Осиё кураш конфедерацияси президенти, Осиё олимпия кенгаши Осиё ўйинлари департаменти директори Ҳайдар Фармон. – Курашнинг XVIII ёзги Осиё ўйинлари дастурига расман киритилиши мазкур спорт турини нафақат Осиёда, балки бутун дунёда янада тараққий эттириш ва кенг оммалаштиришда янги даврни бошлаб беради.
Кураш халқаро ассоциацияси расмий веб-сайти – kurash-ika.org сайтида маълум қилинишича, Индонезияда ўтадиган Осиё ўйинларида кураш бўйича 15 медаллар жамланмаси ўйналади. Эркаклар етти, хотин-қизлар саккиз вазн тоифасида ғолиблик учун баҳслашади.
Энди кураш бирйўла учта нуфузли мусобақа – 2016 йили Вьетнамда ўтадиган Осиё соҳил ўйинлари, 2017 йили Туркманистонда бўладиган ёпиқ иншоотларда ва жанговар яккакурашлар бўйича Осиё ўйинлари ҳамда 2018 йили Индонезия мезбонлик қиладиган ёзги Осиё ўйинлари дастуридан жой олди.

Узбекский кураш – в программе Азиатских игр
Национальный вид спорта нашего народа – кураш включен в программу XVIII летних Азиатских игр, которые состоятся в 2018 году в индонезийском городе Джакарта. Об этом сообщили на очередной Генеральной Ассамблее Азиатского олимпийского совета, состоявшейся в городе Ашхабаде (Туркменистан).
Организуемые Азиатским олимпийским советом каждые четыре года летние Азиатские игры по своему значению являются следующим важным соревнованием после Олимпиады. В них принимают участие тысячи спортсменов почти из всех стран нашего континента.
Под руководством Президента Ислама Каримова все более развивается узбекский кураш в качестве одного из важных факторов почитания наших национальных ценностей, демонстрации вклада нашего народа в мировую цивилизацию.
Узбекский кураш, насчитывающий трехтысячелетнюю историю, в годы независимости поднялся на новый уровень развития. Указ главы нашего государства “О поддержке Международной ассоциации кураша” от 1 февраля 1999 года служит важным руководством к действию в развитии этого национального вида спорта.
Кураш обретает все большую популярность на всех континентах мира. В более 120 странах, объединившихся в составах Азиатской, Европейской, Панамериканской, Африканской конфедераций кураша и конфедераций кураша Океании на высоком уровне проводятся чемпионаты мира и континента, международные турниры.
Узбекский кураш, воплощающий в себе идеи гуманизма, завоевывает уважение народов мира.
Все это свидетельствует о том, что узбекский кураш как общечеловеческая ценность вправе занять достойное место в программе Олимпийских игр. Ярким тому подтверждением является включение кураша в программу XVIII летних Азиатских игр.
– Сегодня исторический день для Международной ассоциации кураша и всех почитателей этого вида спорта, – говорит президент Азиатской конфедерации кураша, директор департамента Азиатских игр Азиатского олимпийского совета Хайдар Фармон. – Официальное включение кураша в программу XVIII летних Азиатских игр ознаменовало начало нового периода дальнейшего развития и популяризации этого вида спорта не только в Азии, но и во всем мире.
Как сообщают на официальном веб-сайте Международной ассоциации кураша (kurash-ika.org), на Азиатских играх в Индонезии будут разыгрываться 15 комплектов медалей. Мужчины будут состязаться по семи, женщины по восьми весовым категориям.
Теперь кураш включен в программу сразу трех авторитетных соревнований – Азиатских пляжных игр, которые пройдут в 2016 году во Вьетнаме, Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым единоборствам – в 2017 году в Туркменистане и летних Азиатских игр – в 2018 году в Индонезии.