Ёзги Олимпия ўйинларининг биринчи олтин медали
Ўзбекистонга ёзги Олимпия ўйинларининг биринчи олтин медалини келтирган боксчи Муҳаммадқодир Абдуллаев
Муҳаммадқодир Абдуллаев 1973 йилнинг 15 ноябрида Андижон вилоятида туғилган. Бокс бўйича Осиё ва жаҳон чемпиони, Осиё ва Олимпия ўйинлари ғолиби. "Ўзбекистон Республикасида хизмат курсатган спортчи", "Ўзбекистон ифтихори" фахрий унвонлари, "Эл-юрт хурмати" ордени қамда "Шухрат" медали билан такдирланган. 1999 ва 2000 йилларда мамлакатимизда "Йилнинг энг яхши спортчиси" деб топилган.
Муҳаммадқодир 13 ёшидан бошлаб бокс билан шуғулланади. 1990-1991 йилларда ўсмир-лар ўртасида мамлакат биринчиликлари ғолиби бўлган.
Андижондаги олимпия ўринбосарлари билим юртида аввал Лочинбек Қўчқоров, сўнгра таникли мураббийлар Марс Қўчқоров ва Александр Размахов раҳбарлигида ўз маҳоратини оширган.
Муҳаммадқодир Абдуллаев 1995 йили Тошкентда ўтказилган Марказий Осиё ўйинларида голиб чикди, Осиё чемпионатида иккинчи ўринни эгаллади, 1996 йили эса Атлантада ўтадиган Олимпия ўйинларига йўлланма олди.
У 1997 йили Малайзия пойтахти Куала-Лумпурда Осиё чемпиони бўлди. 1998 йили Хитойнинг Чонг-Гинг шаҳридан жаҳон кубоги билан қайтди, Бангкокда ўтказилган XIII Осиё ўйинларида эса олтин медалга сазовор бўлди.
1999 йили АҚШнинг Хьюстон шаҳрида жаҳон чемпиони деган юксак унвонга мушарраф бўлди. Тошкентда ўтган Осиё чемпионатида ғолиб чиқиб, Сидней Олимпиадаси йўлланмасини кўлга киритди.
Сидней Олимпиадасида Муҳаммадқодир бири-биридан қийин "жанг"ларда рақиблари устидан ғалаба қозонди ва ёзги Олимпия ўйинларининг биринчи чемпиони сифатида унинг номи Мустақил Ўзбекистонимизнинг спорт тарихига зарҳал ҳарфлар билан ёзилди.
Қаҳрамонимиз ҳозирда Ўзбекистон профессионал бокс федерациясида биринчи вице-президент лавозимида фаолият олиб бормоқда

Первая золотая медаль летних Олимпийских игр
Внесший в копилку Узбекистана первую золотую медаль летних Олимпийских игр боксер Мухаммадкадыр Абдуллаев
Мухаммадкадыр Абдуллаев родился 15 ноября 1973 года в Андижанской области. Чемпион мира и Азии по боксу, победитель Олимпийских и Азиатских игр. Награжден орденом "Эл-юрт хурмати", а также медалью "Шухрат". Удостоен почетных званий "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан", "Узбекистан ифтихори". В 1999 и 2000 годах признан лучшим спортсменом года.
Мухаммадкадыр начал заниматься боксом в 13 лет. В 1990-1991 годах был победителем соревнований на первенство страны среди юношей.
В Андижанской республиканской школе олимпийского резерва повышал свое мастерство сначала под руководством Лочинбека Кучкарова, а затем таких известных тренеров, как Марс Кучкаров и Александр Размахов. Мухаммадкадыр Абдуллаев победил на Центральноазиатских играх, проводившихся в 1995 году в Ташкенте; на чемпионате Азии занял второе место; в 1996 году добился путевки на Олимпийские игры в Атланте.
В 1997 году в столице Малайзии Куала-Лумпуре стал чемпионом Азии. В 1998 году из города Чонг-Гинга (Китай) вернулся с Кубком чемпиона мира, а на XIII Азиатских играх в Бангкоке завоевал золотую медаль.
В 1999 году в Хьюстоне (США) удостоился высокого титула чемпиона мира. Победив в Ташкенте на чемпионате Азии, получил путевку на Олимпиаду в Сидней.
На Сиднейской Олимпиаде Мухаммадкадыр победил одного за другим сильнейших соперников, и его имя как первого узбекского чемпиона летних Олимпийских игр золотыми буквами вписали в историю спорта независимого Узбекистана.