Islombek va Javohir Sindorovlar - Shaxmatning rapid va blits yo‘nalishlari bo‘yicha jahon chempionlari
2014-08-01
Shaxmatning rapid va blits yo‘nalishlari bo‘yicha jahon chempionlari – Islombek va Javohir Sindorovlarga Prezidentimiz sovg‘asi topshirildi.
Shu munosabat bilan poytaxtimizdagi “Olimpiya shon-shuhrati” muzeyida bo‘lib o‘tgan tadbirda Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida bolalar sportini rivojlantirishga qaratilayotgan yuksak e’tibor samarasida mamlakatimizda hech kimdan kam bo‘lmagan va kam bo‘lmaydigan barkamol avlod voyaga yetayotgani ta’kidlandi.
Bu yosh iqtidorli bolalarning xalqaro maydonlarda erishayotgan yuksak g‘alabalari barchamizni quvontiradi. Yaqinda Gretsiyaning Kavala shahrida maktab o‘quvchilari o‘rtasida shaxmatning rapid va blits yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazilgan jahon chempionatida yosh shaxmatchilarimiz Islombek va Javohir Sindorovlar ikkitadan oltin medalni qo‘lga kiritgani hamyurtlarimiz qalbini faxr-iftixorga to‘ldirdi.
Javohir to‘rt yarim yoshidan shaxmat bilan muntazam shug‘ullanadi. U shaxmatchi sifatida xalqaro maydondagi dastlabki g‘alabasiga 2012-yili Hindistonning Dehli shahrida maktab o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida erishdi. 7 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar musobaqasida blits turnirda oltin, klassik shaxmat bo‘yicha kumush medalga sazovor bo‘ldi. 2013-yili Eronda shaxmat bo‘yicha 18 yoshgacha o‘g‘il-qizlar o‘rtasida o‘tkazilgan Osiyo chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritdi. Uning ukasi Islombek esa bolaligidan o‘zining alohida salohiyatini ko‘rsata oldi. U 2012-yili Hindistonda bo‘lib o‘tgan qit’a birinchiligida 5 yoshgacha shaxmatchilar o‘rtasida kumush medalni qo‘lga kiritdi. “Aql gimnastikasi” sir-asrorini tobora puxta va juda tez o‘zlashtirayotgan I.Sindorovning o‘yin uslubi bugun ko‘plab muxlisu mutaxassislar e’tiborida. Chunki u tez va to‘g‘ri qaror qabul qiladi, partiyada har qanday murakkab vaziyat yuzaga kelsa ham faqat hujumga zo‘r beradi. Islombekning hujumkor o‘yin taktikasi 2013-yili Erondagi Osiyo chempionatida biryo‘la uchta oltin medalni qo‘lga kiritishida muhim ahamiyat kasb etdi.
Javohir va Islombek yaqinda Gretsiyada o‘tgan jahon chempionatida ham Vatanimiz sharafini munosib himoya qilib, xalqaro miqyosdagi g‘alabalari tasodif emasligini yana bir karra isbotladi. Nufuzli musobaqaning yetti yoshgacha bo‘lgan shaxmatchilar bahsida ishtirok etgan Islombek Sindorov rapid bo‘yicha to‘qqiz turning barchasida g‘alaba qozondi, blits turnirda sakkiz ochko bilan birinchi o‘rinni egalladi va jahon chempionatining ikkita oltin medaliga sazovor bo‘ldi. Javohir Sindorov to‘qqiz yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar o‘rtasida har ikki yo‘nalishda ham mag‘lubiyatsiz dona surib, to‘qqiz imkoniyatdan sakkiz ochkodan jamg‘ardi va u ham ikkita oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Jahon chempionati g‘oliblari Islombek va Javohir Sindorovlar Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan eng so‘nggi rusumdagi zamonaviy komputerlar bilan taqdirlandi. Ularning ota-onasiga zamonaviy LCD televizori berildi. Prezidentimiz sovg‘alarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov topshirdi.
– Shaxmat bo‘yicha jahon chempioni Rustam Qosimjonovga havas qilamiz, – deydi Javohir Sindorov. – Prezidentimizning sovg‘asi bizni yanada yuksak marralar sari ruhlantiradi, katta kuch bag‘ishlaydi.

Исламбек и Джавохир Синдоров - чемпионы мира по рапид - и блиц-шахматам
Чемпионам мира по рапид- и блиц-шахматам Исламбеку и Джавохиру Синдоровым вручены подарки Президента страны.
На состоявшемся в связи с этим в столичном музее “Олимпийской славы” мероприятии отмечалось, что в результате большого внимания, уделяемого под руководством Президента Ислама Каримова развитию детского спорта, в стране подрастает никому и ни в чем не уступающее молодое поколение.
Всех нас радуют большие победы, достигаемые нашей талантливой молодежью на международных аренах. Завоевание юными шахматистами Исламбеком и Джавохиром Синдоровыми по две золотые медали в состязаниях по рапид- и блиц-шахматам на состоявшемся в греческом городе Кавала чемпионате мира среди школьников придало чувство гордости всем соотечественникам.
Джавохир с четырех с половиной лет регулярно занимается шахматами. Своей первой победы шахматиста на международной арене он достиг в 2012 году в Дели на чемпионате Азии среди школьников. На блиц-турнире среди мальчиков в возрасте до 7 лет он завоевал золотую, в состязаниях по классическим шахматам – серебряную медаль. На состоявшемся в 2013 году в Иране чемпионате Азии среди мальчиков и девочек до 18 лет он завоевал серебряную медаль. Его младший брат Исламбек с малых лет проявлял свой особенный потенциал. В 2012 в Индии на первенстве континента среди шахматистов в возрасте до 5 лет он завоевал серебряную медаль. Метод игры И.Синдорова, очень быстро осваивающего секреты "гимнастики ума", сегодня привлекает внимание многих специалистов и поклонников. Он умеет быстро и правильно принимать решения, в любых ситуациях в ходе партии акцентирует внимание на нападении. Тактика атакующей игры Исламбека сыграла решающую роль на состоявшемся в 2013 году в Иране чемпионате Азии – он выиграл сразу три золотые медали.
Джавохир и Исламбек достойно защитили честь страны на состоявшемся недавно в Греции мировом чемпионате и еще раз доказали, что их победы на международном уровне не были случайностью. Исламбек Синдоров, принимавший участие в состязаниях шахматистов в возрасте до семи лет, победил во всех девяти турах по рапид-шахматам, на блиц-турнире с восемью очками занял первое место и был удостоен двух золотых медалей чемпионата мира. Джавохир Синдоров в состязаниях среди мальчиков в возрасте до девяти лет сыграл без поражений в обоих турах, набрал восемь очков из девяти возможных и также был удостоен двух золотых медалей.
Победители чемпионата мира Исламбек и Джавохир Синдоровы награждены Президентом Исламом Каримовым современными компьютерами самых последних моделей. Родителям чемпионов подарили современный телевизор LCD. Подарки Президента страны вручил Государственный советник Президента Республики Узбекистан Х.Султанов.
– Мы равняемся на чемпиона мира по шахматам Рустама Касымджанова, – сказал Джавохир Синдоров. – Подарки Президента страны вдохновляют нас на новые победы, придают большую силу.