Salomatlik reytingida O‘zbekiston
Nufuzli “The Lancet” tibbiyot jurnali tomonidan tabobat, hayot va salomatlik bilan bog‘liq barqaror rivojlanishning ko‘rsatkichlari bo‘yicha dunyo mamlakatlari reytingi e’lon qilindi. Unga binoan, jahondagi 188 davlat o‘rtasida O‘zbekiston 55-o‘rinni egalladi.
Bu Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari orasida eng yaxshi ko‘rsatkichdir.
Qisqacha ma’lumot: “The Lancet” — Britaniyada chop etiladigan haftalik jurnal. U tibbiyot bo‘yicha eng mashhur va eng nufuzli nashrlardan biri hisoblanadi. Lanset, ya’ni jarrohlik asbobi nomi qo‘yilgan ushbu jurnalga ingliz jarrohi Tomas Uokley tomonidan 1823 yili asos solingan. Unda muhim tadqiqotlarga oid maqolalar, kitoblar sharhlari, yangiliklar, kasalliklar tarixi hamda boshqa materiallar chop etiladi. Jurnal -tahririyatlari London, Nyu-York va Pekin shaharlarida joylashgan.
Yuqori natijani qo‘lga kiritgan dastlabki beshtalik davlatlar ro‘yxatidan Islandiya, Singapur, Shvetsiya, Andorra hamda Buyuk Britaniya joy oldi. MDH mamlakatlari orasida O‘zbekistondan keyingi o‘rinlarga Turkmaniston (60), Ozarbayjon (75), Moldova (80), Qozog‘iston (85), Armaniston (86), Tojikiston (99), Qirg‘iziston (113), Ukraina (118), Rossiya (119) va Belarus (120) munosib topilgan.
Reyting noldan (eng yomon ko‘rsatkich) yuzgacha (eng yaxshi ko‘rsatkich) bo‘lgan muqoyasada 33 ko‘rsatkich bo‘yicha umumlashtirilgan baholar hisobga olingan holda tuzilgan. Mamlakatlar o‘rinlarini belgilashda nazarda tutilgan mezonlar orasida bolalar hamda chaqaloqlar o‘limi, yo‘l-transport hodisalaridagi o‘lim, bolalardagi ortiqcha vazn, alkogol va tamaki iste’moli darajasi, odam immuniteti tanqisligi virusi (VICH), sil va V gepatiti bilan kasallanish, o‘z joniga qasd qilish ko‘rsatkichlari mavjud. Bundan -tashqari, ekspertlar zo‘ravonlik harakatlari hamda urushlardagi o‘lim holatlarini ham hisobga olishgan. Har bir mezon bo‘yicha hisoblar 1990 — 2015 yillar oralig‘idagi vaziyatlarning tahlili asosida chiqarildi.
Masalan, “Doyalar ishtirokidagi tug‘uruqlar” mezoni bo‘yicha O‘zbekiston maksimal darajadagi bahoni, “Kasalliklar tibbiy profilaktikasi darajasi” bo‘yicha — 93, “Havo ifloslanishi tufayli kasallikka chalinish” mezoni bo‘yicha — 89, “Oilani rejalashtirish va reproduktiv yosh” bo‘yicha — 84, “CHekish” hamda “Ichishga yaroqsiz suv iste’moli bilan bog‘liq kasalliklar” mezoni bo‘yicha 81 ball to‘pladi.
“The Lancet” ushbu reytingni tuzishda 2015 yilning sentabr oyida BMT Bosh Assambleyasida qabul qilingan Barqaror rivojlanish maqsadlariga asoslangan. Ular 17 ta global maqsadni (qashshoqlikni bartaraf etish, ochlikka barham berish, ta’lim olish imkoniyatini ta’minlash va hokazo), 169 ta vazifa hamda 230 ta aniq maqsadga yo‘naltirilgan sa’y-harakatlarni o‘z ichiga olgan. BMT rejasi bo‘yicha 15 yil mobaynida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishilmog‘i lozim.
Mamlakatimizda sog‘liqni saqlash tizimini modernizatsiyalash bo‘yicha bosqichma-bosqich diqqatga molik ishlar amalga oshirilmoqda. Davlat dasturlarida nazarda tutilgan vazifalarning izchillik bilan hayotga tatbiq etilishi natijasida tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasi mustahkamlandi, davolashning eng ilg‘or uslublari keng qo‘llanilmoqda, aholiga birinchi davolash-profilaktika yordami ko‘rsatilishining zamonaviy tizimi yaratilgan. Aholiga shoshilinch va maxsus tibbiy yordam ko‘satish tizimi izchillik bilan takomillashtirilmoqda.
Shular bilan bir qatorda, O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotining ixtisoslashgan tizimlari, jumladan, Aholishunoslik jamg‘armasi, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bilan aholishunoslik va reproduktiv salomatlik dasturlarini amalga oshirish, sog‘liqni saqlash tizimi samaradorligini yuksaltirish, onalar hamda bolalar salomatligini muhofaza etish, atrof-muhitni asrash, favqulodda vaziyatlarda ko‘mak ko‘rsatish singari sohalarda faol hamkorlik qilayotir. YuNISEF bilan o‘zaro hamkorlikda bolalar salomatligini mustahkamlashga yo‘naltirilgan ko‘p sonli tadbirlar, jumladan, bolalar o‘rtasida yuqumli kasalliklarning oldini olish, ularni emlash, maktablarda va maktabgacha tarbiya muassasalarida tibbiy madaniyatni oshirish, sanitariya-gigiyena me’yorlariga rioya etilishini ta’minlash, sog‘lom hayot tarzini shakllantirish tadbirlari o‘tkazilayapti.
“The Lancet” jurnali tadqiqoti natijalari O‘zbekiston bo‘yicha boshqa nufuzli xalqaro institutlar tomonidan berilgan baholarni to‘la tasdiqlaydi. Shuni eslatib o‘tish o‘rinliki, O‘zbekiston jahondagi nufuzli tashkilot — “Save the children” (“Bolalarni asraylik”) xalqaro muassasasi tomonidan tuzilgan dunyo reytingida bolalar salomatligini mustahkamlash borasida katta g‘amxo‘rlik ko‘rsatilayotgan eng ilg‘or o‘n mamlakat qatoridan joy olgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ko‘magida AQSHning Kolumbiya universiteti sotsiologlari tomonidan o‘tkazilgan yana bir tadqiqot natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston “Dunyoning eng baxtli mamlakatlari” reytingida 158 mamlakat orasida 44-o‘rinni, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlari o‘rtasida esa birinchi o‘rinni egallagan.
Darhaqiqat, “The Lancet” jurnali qayd etganidek, O‘zbekistonning ushbu yuqori reytingi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar muvaffaqiyati jahon hamjamiyati tomonidan e’tirof etilganining yana bir tasdig‘i hisoblanadi.

Первое место среди стран СНГ в рейтинге здоровья
Авторитетным медицинским журналом «The Lancet» составлен рейтинг стран по индикаторам устойчивого развития, связанным с медициной, жизнью и здоровьем. Из 188 государств мира Узбекистан занял 55-е место, и это лучший показатель среди стран—членов Содружества независимых государств.
В первую пятерку государств с наилучшими показателями вошли Исландия, Сингапур, Швеция, Андорра и Великобритания. Из стран СНГ за Узбекистаном следуют Туркменистан (60-е место), Азербайджан (75), Молдова (80), Казахстан (85), Армения (86), Таджикистан (99), Кыргызстан (113), Украина (118), Россия (119) и Белоруссия (120).
Рейтинг построен с учетом суммарной оценки по 33 показателям, каждый из которых рассчитывался по шкале от нуля (худший показатель) до ста (лучший показатель). Среди критериев, которые учитывались при ранжировании стран — детская и младенческая смертность, смертность в дорожно-транспортных происшествиях, избыточный вес у детей, уровень потребления алкоголя и табакокурения, заболеваемость ВИЧ, туберкулезом и гепатитом B, число самоубийств. Кроме того, эксперты учитывали смертность от насильственных действий и смертность в войнах. Расчет по каждому критерию велся на основе анализа ситуации с 1990 по 2015 годы.
Так, по таким критериям, как «Роды в присутствии акушерок», Узбекистан набрал максимально возможный балл, «Уровень медицинской профилактики заболеваний» — 93 балла, «Заболевания в связи с загрязнением воздуха» - 89 балла, «Планирование семьи и репродуктивный возраст» — 84 балла, «Курение» и «Заболевания в связи с употреблением загрязненной воды» — по 81 баллу.
Индикаторы, которые брал The Lancet для составления рейтинга, базировались на принятых в сентябре 2015 года на Генассамблее ООН Целях устойчивого развития. Они включают в себя 17 глобальных целей (ликвидация нищеты, ликвидация голода, обеспечение доступа к образованию и т.д.), 169 задач и 230 целевых показателей. Цели устойчивого развития, по плану ООН, должны быть достигнуты в течение 15 лет.
В нашей стране осуществляется последовательная работа по модернизации системы здравоохранения. В результате последовательной реализации задач, предусмотренных в государственных программах, укрепилась материально-техническая база медицинских учреждений, широко используются новейшие методы лечения, создана современная система оказания населению первичной лечебно-профилактической помощи. Последовательно совершенствуется система оказания населению экстренной и специализированной медицин-ской помощи.
Наряду с этим, Узбекистан активно сотрудничает со специализированными структурами Организации Объединенных Наций, в частности, Фондом народонаселения и Всемирной организацией здравоохранения в реализации программ народонаселения и репродуктивного здоровья, повышения эффективности системы здравоохранения, охраны здоровья матери и ребенка, защиты окружающей среды, оказания помощи при чрезвычайных ситуациях. Во взаимодействии с ЮНИСЕФ проводятся многочисленные мероприятия, направленные на укрепление здоровья детей, в частности, профилактику среди них инфекционных заболеваний, проведение вакцинации, повышение медицинской культуры в школах и дошкольных учреждениях, обеспечение соблюдения санитарно-гигиенических норм, формирование здорового образа жизни.
Результаты исследования журнала «The Lancet» полностью подтверждают оценки, данные по Узбекистану со стороны других, не менее авторитетных международных институтов. Напомним, что в соответствии с рейтингом Международной организации «Save the Children» Узбекистан вошел в число десяти стран, оказывающих наибольшую заботу о здоровье детей. Согласно другому исследованию, проведенному социологами Колумбийского университета (США) при содействии ООН, в рейтинге «Всемирный индекс счастья» Узбекистан занял 44-е место среди 158 стран и первое — среди стран СНГ.
В этой связи высокий рейтинг Узбекистана по версии журнала «The Lancet» является очередным свидетельством признания мировым сообществом успешности социально-экономических реформ, осуществляемых в нашей стране, где вопросы здравоохранения и улучшения качества оказания медицинских услуг возведены в ранг приоритетов государственной политики.
«The Lancet» — британский еженедельный медицинский журнал. Считается одним из наиболее известных, старых и самых авторитетных изданий по медицине. Основан в 1823 году Томасом Уоклеем, английским хирургом, назвавшим его в честь ланцета, хирургического инструмента. В журнале публикуются оригинальные исследовательские статьи, передовые материалы, обзоры книг, корреспонденция, новостные обзоры и истории болезни. Редакционные офисы журнала расположены в Лондоне, Нью-Йорке и Пекине.