«O’zbekistonda fermerlik faoliyatini tashkil qilishni yanada takomillashtirish va uni rivojlantirish chora-tadbirlari to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga asosan O’zbekiston Fermerlari kengashi tashkil etildi
Qishloq xo’jaligi erlarining uzoq muddatli ijara mulki qilib berilishi va qishloqda bozor munosabatlarining joriy qilinishi fermer xo’jaliklarini shakllantirish hamda rivojlantirishning eng muhim omili va asosi bo’ldi, buning natijasida erga va ishlab chiqarilayotgan mahsulotga haqiqiy egalik tuyg’usi mustahkamlandi.

Создан Совет фермеров Узбекистана
Указом Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию организации деятельности и развитию фермерства в Узбекистане» в октябре 2012 года был создан Совет фермеров Узбекистана.
Главным его назначением стала защита прав и законных интересов фермерских хозяйств.
Важнейшим фактором и основой формирования и развития фермерских хозяйств явилась передача сельскохозяйственных земель в долгосрочную арендную собственность и внедрение рыночных отношений на селе, в результате укрепилось чувство реального собственника на землю и производимую продукцию.